×

Co to jest kryminał noir?

Co to jest kryminał noir?

Literatura kryminalna jest bogata w wiele odmian i podkategori, różniących się od siebie zarówno stylem, jak i specyficznymi motywami. Jednym z wyjątkowo popularnych podgatunków jest kryminał noir. Wywodzący się z amerykańskiego hard-boiled fiction, kryminał noir, z języka francuskiego tłumacząc „czarny kryminał”, zaszedł daleko poza granice literatury, stając się znaczącym motywem w kinematografii i kulturze popularnej. Czym jednak tak naprawdę jest kryminał noir? Jakie są jego charakterystyczne cechy i jak ewoluował przekształcając się z gatunku literackiego w zjawisko kulturowe?

Początki i definicja kryminału noir

Termin „noir” po raz pierwszy użyty został w kontekście filmu przez francuskich krytyków w latach 40. XX wieku, aby opisać gatunek filmów kryminalnych wyróżniający się specyficznym stylem narracyjnym i estetycznym. Później, ta nazwa zaczęła być stosowana również do określenia konkretnego rodzaju powieści kryminalnej. Najczęściej z definicją kryminału noir spotykamy się w kontekście literatury amerykańskiej, jednak gatunek ten ma swoje odniesienia i reprezentantów także w literaturze europejskiej.

Istnieje kilka definicji kryminału noir, aczkolwiek wszystkie są sobie podobne. W skrócie, jest to styl powieści kryminalnej, który jest charakterystyczny dla rozwiniętych, miejskich społeczeństw, w których dominuje korupcja, cynizm i zdrada. Bohaterem jest zazwyczaj prywatny detektyw lub nieobyczajny przestępca, tkwiący w skomplikowanej intrydze, poruszający się w świecie, gdzie zasady moralne są zniekształcone, a brutalność i przemoc są na porządku dziennym.

Charakterystyczne cechy kryminału noir

Bohater i otoczenie

Bohaterami kryminału noir są zazwyczaj indywidualiści. Nie tyle praworządni stróżowie prawa, ile raczej skomplikowani moralnie prywatni detektywi, cierpiący na brak zrozumienia dla otaczającego ich świata, często zmagający się z własnymi demonami. Postaci te, choć moralnie dwuznaczne, są jednak niewątpliwie atrakcyjne. Złowrogi, pełen napięcia klimat potęgowany jest typowym dla gatunku otoczeniem – dużymi, zimnymi miastami, pełnymi niebezpiecznych ulic i mrocznych zaułków. Panują tu korupcja, przemoc, cynizm, a czasem wręcz nihilizm.

Narracja i styl

Kryminały noir odróżnia od innych podgatunków literatury kryminalnej specyficzny styl narracji. Narrator, często pierwszoosobowy, dzieli się z czytelnikiem swoimi wewnętrznymi refleksjami, obawami i lękami, tworząc intensywne, emocjonalne podłoże dla całej historii. Sama narracja jest zwykle szybka i dynamiczna, z dużą liczbą dialogów, często mocno nasycona sarkazmem czy ironią.

Ewolucja kryminału noir

Choć pierwsze powieści tego typu pochodzą z lat ’20 i ’30 XX wieku, to prawdziwy rozkwit kryminału noir nastąpił w latach ’40, kiedy to stał się on także wyjątkowo popularnym gatunkiem filmowym – zwanym film noir. Stylem, klimatem i charakterystycznymi dla siebie motywami zainspirował wiele późniejszych twórców, zarówno w literaturze, jak i w filmie.

Współczesny kryminał noir, nazywany często neo-noir, choć wciąż utrzymany jest w stylistyce oryginalnego gatunku, zyskał także nowe cechy. Autorki i autorzy neo-noir poszerzyli grono swoich bohaterów o silne, niezależne postaci kobiece, często nadając im rolę głównej postaci. Ponadto, tematy i problemy, którymi zajmują się ich bohaterowie, odzwierciedlają współczesne dylematy społeczne i moralne.

Choć pełen mroku, kryminał noir ma swoje nieodparty urok. Mieszanka intensywnych emocji, niebezpiecznej intrygi, ciemnej atmosfery i niezapomnianych postaci sprawia, że czytelnicy na całym świecie nie mogą mu się oprzeć. Jego ewolucja, która trwa do dziś, świadczy o nieustającej popularności tego gatunku zarówno w literaturze, jak i filmie. Jedno jest pewne – kryminał noir zdecydowanie ma się dobrze, a jego przyszłość wygląda obiecująco.

You May Have Missed